Jedan simptom koji najavljuje dolazak menopauze

Na jednoj večeri u hotelu, na kojoj smo se našle kao pozvani gosti konferencije, na rubu stola sjedilo je nas šest žena. Od nas šest, tri smo prešle pedesetu, a njih tri su bile u tridesetima, četrdesetima i počele su doživljavati promjene koje nisu razumjele. Zdušno smo s njima dijelile svoja iskustva, nas tri u pedesetima, kako bi im donekle pomogle da shvate, da je baš sve što su rekle da im se događa,… normalno u tim godinama. I nama se događalo, ali nismo imale starije prijateljice ili kolegice, koje bi nam rekle da ne brinemo i savjetovale nas što bismo mogle koristiti da to ublažimo. Meni se stalno plače, rekla je jedna četrdesetogodišnjakinja,… ja znam da to nije normalno i nije mi jasno što je sa mnom i kako to riješiti jer ne mogu tako funkcionirati. Draga moja, rekla je moja kolegica,… to ti je sasvim normalno u tvojim godinama. Sve smo mi to prošle…

Hipersenzibilnost koja se odjednom pojavila

Postoje hipersenzibilni ljudi koji su takvi od rođenja i to je nešto drugo, ali što kada se u četrdesetima kod žena pojavi povećana količina emocija koju ne mogu kontrolirati. Povećana količina suza koje bi stalno tekle, zbog krivo izgovorene riječi, aktivnosti, odnosa ili jednostavno depresivnog dana bez ikakvog razloga. Nije lako nositi se s time, pogotovo ako ste do tada bili vrlo zaposlena i poslovna žena s puno aktivnosti koje su ponekad od vas zahtijevale i čvrst stav prema okolini, konkretne i dosljedne odluke bez obzira na provokacije oko sebe. Zamislite sada ženu koja zbog promjena u svome organizmu na svako „ja se s tobom ne slažem“ želi isplakati dušu i tugu koja u njoj klija. Zamislite poslovnu odluku u kojoj vam se netko suprotstavi, a vi umjesto argumenta, najradije biste zaplakala i pobjegla od svega,… a eto, ne možete i ne smijete. E pa ta hipersenzibilnost se može ublažiti na prirodan način.

Dvije biljke koje mogu ublažiti hipersenzibilnost

Postoje dvije biljke koje mogu ublažiti tu preveliku količinu emocija. Jedna je ashwagandha, a druga pasiflora. Oba dvije biljke se mogu pronaći u trgovinama zdrave hrane ili u web trgovinama koje prodaju prirodne dodatke prehrani, u obliku tableta i tinktura.

Ashwagandha (Withania somnifera) koja se još naziva i indijski ginseng,  jedna je od najkorištenijih biljaka kroz nekoliko tisuća godina. Najpoznatija je po svojim anksiolitičkim učincima i učincima na ublažavanje stresa. U istraživanjima je uzimanje ashwagandhe dovelo do poboljšanja subjektivnih znakova i simptoma stresa, ali i do poboljšanja kvalitete sna, ukupnog vremena spavanja i kognitivnih sposobnosti.

Ukoliko se koristi ujutro,  djeluje smirujuće na organizam i ublažuje stres, a ukoliko se konzumira uvečer, pomaže osobama koje imaju problema sa spavanjem.

Pasiflora liječi stres, anksioznost, tjeskobu, nesanicu i hiperaktivnost. Koristi se za njegu sna i živčanog sustava. Pomaže u održavanju sna i živčanog sustava, povezuje se s opuštanjem i mentalnim blagostanjem, pomaže u brizi za emocionalnu dobrobit i mentalno zdravlje, prikladna je  tijekom psihički izazovnih razdoblja.

Mnogi uzgajaju pasifloru u svojim vrtovima kao puzavicu, penjačicu koja lako može postati korov ukoliko se ne usmjerava i ne kontrolira njezin rast. Neobičnih je listova i prekrasnih cvjetova. Plod pasiflore se može konzumirati, ali samo u u zrelom obliku. Plod koji nije sazrio kao i ostali dijelovi biljke su toksični za ljude, stoga treba biti izuzetno oprezan prilikom konzumacije ove biljke iz vrta. Pasiflora u obliku tableta može se nabaviti skoro u svakoj trgovini zdrave hrane i prirodnih dodataka prehrani. Na taj način možete biti sigurni da je sastav testiran, provjeren i siguran za upotrebu.

Iako ove dvije biljke, koje možete nabaviti u obliku tableta i tinktura, pomažu ublažavanju stresa, hipersenzibilnosti i popravljaju kvalitetu sna, pripazite prilikom njihove upotrebe. Mnogi se žale da su im doslovce “ubile” sve emocije. Stoga ih ne žele više koristiti jer ipak žele osjetiti svijet oko sebe, ma koliko ponekad ti osjećaji bili i bolni.

Objave stranice 50+ nisu stručno i znanstveno mišljenje već se temelje na iskustvima iz života žena.

Podijeli s prijateljima