Godine su samo broj…
Probudila sam se jedno jutro nakon blagdanskih prejedanja i stala na vagu. Nisam se previše uznemiravala iako je bilo par kilograma viška u odnosu na desetak dana prije blagdana. Istina, pedesete su kucale na vrata, ali bože moj, godine su samo broj. Par kila viška, pih,… ma to će se riješiti kroz nekoliko dana bez večere, kao i uvijek. Nakon mjesec dana bez večere, kilogrami su i dalje bili tu, nisu se pomakli ni gore ni dolje, jednostavno su došli i ostali. Nije mi bilo jasno što krivo radim. Ok, kad neće na taj način, idemo s dijetom. Guglala sam satima dok nisam odabrala nešto što mi se činilo prikladno za gladovanje. Nakon tri tjedna gladovanja ponovo sam stala na vagu i ostala šokirana. Vaga je pokazivala još dvije kile više nego nakon blagdanskog prejedanja!!!
Molim? Što se to sa mnom događa? Više nisam bila samo zbunjena već i frustrirana, depresivna, nesretna i samoj sebi debela. Rješenje sam potražila u majicama, tri broja većim, kako bih sakrila pozamašna prsa u koja su se sve te kile, uglavnom i ugurale. A zbog toga su krenuli i bolovi u leđima, malo išijas, pa bolovi u ramenima i svjesnost da više nisam tako pokretna kao što sam bila. Ponekad me nije bilo volja izaći iz trenerke, počešljati se, a kamoli otići na frizuru, manikuru, ne daj bože pedikuru. Nisam bila sva svoja i trebalo mi je neko vrijeme da to shvatim, a pomogao mi je i telefonski poziv prijateljice koja mi je opisala isto takvo stanje. Ženo, da nismo mi u menopauzi?
Godine nisu samo broj
Kako žena koja koristi kontracepcijske pilule može znati da li je u menopauzi? Mora prestati koristiti kontracepcijske pilule jer dok ih god koristi imat će mjesečno krvarenje bez obzira na dob i menopauzu. Ukoliko krvarenje izostane po prestanku upotrebe pilula, potrebno je pričekati par mjeseci prije posjete ginekologa, koji će tada utvrditi da li je riječ o menopauzi, točnije perimenopauzi, koja prosječno traje oko četiri godine, a završava nakon što žena 12 mjeseci nema menstruaciju i tada ulazi u menopauzu.
Nakon 12 mjeseci sam službeno bila u menopauzi i bilo mi je jasno da su svi dugogodišnji problemi, od usporenog metabolizma, promjena raspoloženja, znojenja, depresije i bezvoljnosti, zapravo bili dio perimenopauze. Svaka žena može doživjeti svoje simptome i zato bi bilo dobro čim posumnja na perimenopauzu, na vrijeme posjetiti ginekologa.
U našoj okolini još uvijek je uvaženo mišljenje da se o ovoj temi ne govori javno, pogotovo u muškom društvu, pa nas to neznanje i skrivanje može dovesti na krivi put. Ginekolog vam može ponuditi hormonsku terapiju u vrijeme perimenopauze, kako bi ublažili sve njezine simptome, ali treba znati da hormonska terapija povećava rizik od raka maternice, srčanog i moždanog udara, krvnih ugrušaka, bolesti žučnog mjehura… i nije svakome potrebna hormonska terapija.
Promjena životnog stila
Najbolja terapija u tom periodu je promjena životnog stila koja započinje na tanjuru, prilagodbom zdravih obroka u koje ne spadaju hamburgeri, pizze, kolači… Stručnjaci još spominju i bolji san, kretanje, tjelovježbe i ostale zdrave navike. S druge strane, lako je to reći, teško se preko noći odreći dugogodišnjih navika i načina života jer potrošačko društvo nas prije toga, desetljećima uvjerava u užitke nezdravog života, a onda odjednom stručnjaci kažu, hajde sad to sve zaboravi i kreni iznova,… zdravo.
Uz malo dobre volje, promjene će doći same od sebe. Neke žene uživaju u šetnji pa im to nitko ne mora posebno naglašavati. Od neke hrane u kojoj ste uživali, sada možete imati žgaravicu pa ju nećete jesti, a ostale zdrave navike svatko treba prilagoditi sebi, onako kako najbolje zna. Najbitnije od svega je da svaka žena sama za sebe osjeti što joj najviše odgovara i kako se pripremiti za neko novo iskustvo u kojem treba znati uživati…
Objave stranice 50+ nisu stručno i znanstveno mišljenje već se temelje na iskustvima iz života žena.